Primož Roglič se je na uvodnem kronometru Dirke po Baskiji prebil do velike zmage. Do te mu je pomagala tudi naglavna nogavica, ki pa jo je UCI pred časom prepovedal. Kolesarji Soudal-Quick Stepa je zato niso nosili. Je bil Slovenec torej v prekršku?
Kronometrske čelade so v zadnjem času povzročile precej debat v kolesarskih krogih. Predvsem so za to poskrbele ‘vesoljske’ čelade Visme-Lease a Bike, posledica njihovega obstoja pa je bila prepoved naglavnih nogavic, ki jih na čelado namešča proizvajalec Specialized.
Prepoved je prišla v času dirke Pariz-Nica, zato je bilo pričakovati, da jih na francoski dirki vidimo zadnjič.
Mnogi so bili verjetno presenečeni, ko se je Primož Roglič na štartu kronometra Dirke po Baskiji pojavil z naglavno nogavico. Med presenečenimi so bili tudi kolesarji Soudal-Quick Stepa, ki imajo dostop do omenjene tehnologije, a so nastopili brez nje.
Kako je torej lahko ekipa Bore-hansgrohe nastopila s prepovedano naglavno nogavico?
‘Trik’ se skriva v dejstvu, da niso bile prepovedane. Vsaj, ne še.
Mednarodna kolesarska zveza je namreč za začetek prepovedi določila 2. april, torej dan po kronometru v Baskiji. Roglič in ekipa so tako 1. aprila še povsem legalno uporabljali naglavne nogavice, medtem ko je pri Soudal-Quick Stepu prišlo do šuma v komunikaciji.
Remco Evenepoel, ki je za Rogličem zaostal 11 sekund, je pojasnil, da je ekipa preko e-pošte dobila sporočilo Mednarodne kolesarske zveze, da naj bi prepoved v veljavo vstopil 1. aprila, zato se niso odločili za nošenje naglavne nogavice.
“Mi je nismo smeli nositi, Bora-hansgrohe pa jo je lahko. Na Pariz-Nici nam je bilo rečeno, da jo takrat lahko nosimo zadnjič,” je po etapi pojasnjeval Belgijec.
“Na spletni strani UCI-ja je pisalo, da bo prepovedana od 2. aprila dalje. Hkrati pa nam je UCI poslal sporočilo, da bodo prepovedane od 1. aprila. Mislim, da niti sami ene vedo.”
“Če so nam poslali sporočilo, potem so prepovedane od 1. aprila. A zakaj so potem na spletni strani objavili drugačen datum. Nismo želeli tvegati, a to ni naredilo razlike. Je pa čudno. Delajo, kar želijo,” je še besno dodal Evenepoel.