V prihodnjih sezonah se obeta prestrukturiranje koledarja World Tour dirk, namen katerega bo zmanjšanje ogljičnega odtisa, ki ga kolesarstvo pušča v svetu. Najlažji način za dosego tega je organizacija bližnjih dirk v istem časovnem obdobju, zaradi česar bi lahko tudi največje dirke sezone spremenile svoj temin.
Čeprav se kolesarstvo na prvi pogled zdi zelen šport, na profesionalni ravni vseeno pušča za seboj velik ogljični odtis. Številna potovanja ekip preko celotnega sveta in dolga karavana avtomobilov za glavnino onesnažujeta okolje in UCI je odločen, da to spremeni.
Direktiva vrhovnega kolesarskega organa je, da do leta 2030 prepolovi svoj ogljični odtis. Eden glavnih načinov za dosego tega je premik ekip k električnim avtomobilom in ekipnim avtobusom, a to reši le del problema.
Veliko težje se zdi zmanjšati število potovanj, ki jih ekipe na letni ravni opravijo ogromno. David Lappartient, predsednik UCI-ja, rešitev vidi v novi razporeditvi koledarja dirk, ki bi časovno združeval geografsko bližnje dirke in tako vsaj skrajšal, če ne že povsem ukinil potovanja.
Francoz zatrjuje, da termini Grand Tourov niso ogroženi, medtem ko ostale dirke lahko spremenijo svoj termin. Tudi pet spomenikov bi lahko našlo novo mesto v koledarju, pri čemer je najbolj zanimiv predvsem premik Pariz-Roubaixa v oktober.
“Med pandemijo Covida-19 smo bili prisiljeni v organizacijo Dirke po Flandriji in Pariz-Roubaixa v oktobru. Gledalci so bili fantastični. Ne pravim, da moramo to nujno storiti, zagotovo pa ni nekaj, kar bi bilo prepovedano,” je povedal Lappartient.
“Namesto da v eno državo pripotujemo petkrat ali šestkrat na leto, lahko to storimo v bolj skoncentriranem obdobju. Nujno je, da se izognemo dirki na Nizozemskem, nato poti na jug Španije in potem ponovno nazaj v Anglijo.”
Predsednik UCI-ja navdih išče predvsem v spomladanskem delu dirk. Belgijske, nizozemske in francoske klasike ga navdušujejo in zanj predstavljajo enega vrhuncev sezone, ki ne zahteva veliko potovanj, saj so dirke precej blizu ena drugi.
“Obdobje severnih klasik je izjemno. Kolesarji so v Flandriji tri tedne in se iz tam ne premaknejo. To je dobro za vse.”
“World Tour koledar moramo organizirati tako, da zmanjšamo emisije, kar pomeni, da se vsak mesec ne premikamo iz enega konca sveta na drugega.”
“V direktivi za leto 2030 piše, da bi spremenili World Tour in druge koledarje. Tako bi začeli v Oceaniji, nato pa šli v Azijo, Bližnji vzhod, Evropo, Severno Ameriko in nato spet v Azijo. S spremembo koledarja bi zmanjšali ogljični odtis našega športa,” je še dodal.