Dirka po Franciji je vsako leto najbolj pričakovana preizkušnja na kolesarskem koledarju, a vendar se zdi, da so pričakovanja pred letošnjo izvedbo še nekoliko večja kot v preteklosti. Razlog je jasen: četveroboj “velikanov” za rumeno majico.
Jonas Vingegaard, Tadej Pogačar, Primož Roglič in Remco Evenepoel. Četverica favoritov za zmago na 111. izvedbi Toura ter glavni razlog, zakaj kolesarski ljubitelji že zdaj nestrpno odštevajo do začetka, ki ga bodo 29. junija gostile Firence.
Evenepoel je edini med glavnimi favoriti za končno zmago, ki se na dirko po Franciji podaja prvič. Tudi zato ji v pripravah na novo sezono že zdaj posveča ogromno pozornosti, o čemer je spregovoril za podkast Castelli Cycling.
Kultni Galibier na sporedu že četrti dan
Predvsem je izpostavil prvo gorsko etapo, ki bo na sporedu četrti dan dirkanja. Čeprav bo na sporedu v torek, bo zagotovo dolga kot ponedeljek. In to kljub dejstvu, da je s 138 kilometri druga najkrajša na letošnji trasi (kronometra se ne upoštevata, op. a.).
“V četrti etapi bodo morali tisti za skupni seštevek biti na najvišjem možnem nivoju. Če bo kdo imel slab dan, bo njegovih upov za visoko uvrstitev lahko že konec. Vedno je zanimivo videti tako zahtevno etapo tako zgodaj v dirki. Lahko, da bo vse ‘eksplodiralo’. Lahko pa tudi, da se ne bo zgodilo nič, ker bo do konca še 20 dni,” je razmišljal Belgijec.
Kolesarje ta dan sicer čakajo trije kategorizirani vzponi. Najprej na vrh vasice Sestriere (39,9 kilometra in 3,7-odstotni naklon). Po spustu v dolino sledi prelaz Montgenevre (8,3 kilometra in 5,9-odstotni naklon).
Za konec pa še zloglasni prelaz Galibier (23 kilometrov in 5,1-odstotni naklon), na katerem bo z 2642 metri nadmorske višine najvišja točka letošnjega Toura.
Zaključek prvega tedna bo peklenski
Kot je poudaril 24-letni Belgijec, bo zelo pomemben tudi zaključek prvega tedna. Sedma etapa prinaša prvega od dveh kronometrov. Osma se morda ne zdi tako pomembna, a je zelo razgibana: “Ves dan bo šlo gor in dol.”
Deveta etapa s startom in ciljem v Troyesu pa prinaša kar 14 makadamskih sektorjev v skupni dolžini 32 kilometrov. “Toura tam ne bo dobil nihče, lahko pa ga bo kdo izgubil,” je dodal Evenepoel.
Tudi zadnji dan možnost sprememb v skupnem seštevku
V drugem tednu bodo na sporedu po tri gorske in ravninske etape. Karte pa se bodo dokončno premešale po drugem prostem dnevu, po katerem kolesarje čakajo tri gorske preizkušnje, dve hriboviti in še zaključni kronometer iz Monaka do Nice.
“Za zadnji teden vsi vemo, da je le ena ravninska etapa. Lepo je, da bomo zaključili z razgibanim kronometrom. Mislim, da se bodo stvari tam še lahko obrnile,” je prelet trase 111. dirke po Franciji zaključil edini belgijski up za rumeno majico.