Po končanih olimpijskih igrah za kolesarje se karavana ne ustavlja. Sobota prinaša znamenito špansko klasiko San Sebastian, ki se vrača po letu odsotnosti. Na štartu bosta tudi dva Slovenca.
Kolesarji, ki so pretekli konec tedna nastopali v Tokiu, bodo z redkimi izjemami izpustili špansko dirko najvišjega ranga in izkoristili nekaj dni počitka. Na štartu bomo kljub temu videli kar nekaj znamenitih imen, ki smo jih lahko spremljali tudi na Dirki po Franciji.
Alaphilippe upa na ponovitev leta 2018
Zadnjo izvedbo dirke je leta 2019 osvojil Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick Step), ki pa zmage ne bo branil, saj je še tri dni nazaj dirkal v Tokiu. Kljub temu ima belgijska ekipa velike možnosti, da zmaga ostane v njihovih rokah, Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step) namreč velja za glavnega favorita.
Francoz je slavil že leta 2018, tedaj je v zaključku obračunal z Baukejem Mollemo (Trek-Segafredo), ki bo letos skušal poravnati račune. Nizozemec je eden izmed tistih, ki so pripotovali iz Tokia, zato bo zanimivo spremljati, kakšna bo njegova dnevna forma.

Še kar nekaj kolesarjev bo skušalo preživeti do zaključka in tam dokazati, da so vredni prestižne zmage. Eden najnevarnejših bo zagotovo Matteo Trentin (UAE Emirates), a Italijan bo moral najprej preživeti strme vzpone zadnjih kilometrov, če se želi na ciljni ravnini pomeriti v šprintu.
Arabsko moštvo ima sicer v rokavu še enega asa. Diego Ulissi (UAE Emirates) bo vzpone preživel nekoliko lažje kot 11 kilogramov težji Trentin, a bo nekoliko manj dominanten v šprintu.
Močno zasedbo v Španijo pošiljajo tudi Ineos Grenadiers, ki bodo računali na Egana Bernala in Adama Yatesa. Britanci bodo imeli še nekaj rezervnih možnosti, saj bi trasa lahko odgovarjala tudi Danielu Martinezu in Gianniju Mosconu.
Na širšem seznamu favoritov so še Simon Yates (BikeExchange), Mikel Landa (Bahrian Victorious), Ruben Guerreiro (EF Education-Nippo), Giulio Ciccone (Trek-Segafredo), Gorka Izagirre (Astana-Premier Tech) in Wilco Kelderman (Bora-hansgrohe).
Mohorič in Novak v pomoč Landi
Slovenci bomo imeli v Španiji dva predstavnika, oba v dresu Bahrain Victoriousa. Matej Mohorič je po naporni Dirki po Franciji dobil nekaj dni počitka, sedaj pa se zopet vrača v karavano. Trasa bi mu lahko odgovarjala, a v prvi vrsti naj bi na njej pomagal Mikelu Landi, ki se vrača po poškodbi z Dirke po Italiji.
Drugi Slovenec na dirki bo Domen Novak, ki je letos že dobil nekaj priložnosti na dirkah svetovne serije, a odmevnejšega rezultata še ni uspel doseči. Po koncu sezone se mu tudi izteče pogodba, zato bo vsako dirko izkoriščal za dokazovanje.
O zmagovalcu se bo odločalo na strmih vzponih
Trasa dirke ne spada med najdaljše, začela se bo v San Sebastianu in se po 223 kilometrih končala prav tam. Večino časa bo potekala ob Sredozemskem morju, a to še zdaleč ne pomeni, da bo ravna.

Organizatorji so na trasi kategorizirali kar šest vzponov, pri čemer so najzahtevnejši prav zadnji trije, ki nastopijo v zadnji tretjini dirke. Po približno 155 kilometrih se bodo kolesarji zaleteli v klanec druge kategorije (7,9 km; 5,5 %). Z njega se bodo nemudoma spustili in po le nekaj kilometrih vožnje v dolini, kjer bo potekal tudi leteči šprint za denarne nagrade, se začne najtežji vzpon.
Prelaz Erlaitz je edini klanec, ki si je prislužil oznako 1. kategorija. Sicer ne gre za dolg vzpon, vse skupaj v dolžino meri le 3,9 kilometra, a je izjemno strm, saj povprečni naklon znaša kar 10,6 odstotkov, v osrednjem delu pa cesta pogosto doseže tudi naklone do 13 odstotkov.
Če na Erlaitzu ne bomo videli uspešnega napada, se bodo te zagotovo vrstili na zadnjem vzponu, s katerega je do cilja le še osem kilometrov, od tega kar pet spusta. Vzpon Murgil je še krajši kot njegov predhodnik, le 2,1 kilometra, a tudi tu bodo noge pekle zaradi naklona. 10 odstotka znaša povprečje, a po prvem kilometru se bodo spopadli z 200-metrskim odsekom, kjer naklon doseže 16 odstotkov.
Dirka se konča v San Sebastianu, kjer bodo kolesarji zadnje tri kilometre opravili po ravnini. Če se v mesto v ospredju ne bo pripeljal en sam kolesar, bo na ulicah španskega mesta o zmagovalcu odločal šprint.