Na Vranskem je Matej Mohorič predstavil svojo novonastalo fundacijo MM Foundation, s katero želi mlajšim kolesarjem omogočiti dobre pogoje za dosego najvišjega kolesarskega nivoja. S pomočjo Kolesarske zveze Slovenije bo tesno sodeloval z mladinsko reprezentanco, ki ji bo nudil svoje znanje, izkušnje ter tudi finančno podporo.
“Odkar sem postal poklicni kolesar, sem razmišljal, kako bi pomagal in vračal lokalnemu okolju ter kako bi pomagal drugim na poti do kariere kolesarja,” je na uvodu tiskovne konference razkril Matej Mohorič.
Ne želi pomagati le na lokalni ravni
Slovenski as že nekaj časa pomaga pri svojem lokalnem klubu iz Kranja. Želi si, da bi bili njegove pomoči lahko deležni tudi kolesarji iz drugih koncev Slovenije, ki morda nimajo dostopa do tovrstnega mentorstva.
Za Mohoričem je najboljša sezona v karieri, s katero je še dodatno povečal prepoznavnost v kolesarskem svetu, hkrati pa dokazal, da razume skrivnosti kolesarstva. Te želi predati naslednji generaciji, ki bi lahko zapolnila čevlje, ki jih bodo za seboj pustili trenutni slovenski zvezdniki.
“Že nekaj let se poigravam z mislijo, da bi ustanovil fundacijo, s katero bi otrokom in mladim omogočil ukvarjanje s kolesarstvom in morda nekaterim izmed njih pomagal, da se nekoč prebijejo v ekipe svetovne serije.
“Letošnja generacija mladincev in mlajših mladincev je zelo obetavna, kar je bil neke vrste povod za ustanovitev fundacije,” je pojasnil 27-letnik.
Za finančna sredstva bo poskrbel sam
Mladim kolesarjem želi pomagati z izkušnjami in znanjem, seveda pa bo nudil tudi finančno pomoč. “Danes izpeljava kvalitetnega programa za mladince predstavlja večji finančni zalogaj kot v času mojih začetkov,” je pojasnil Mohorič, ki bo denar v fundacijo vlagal iz lastnega žepa, v prihodnje pa upa, da se bodo projektu priključila tudi nekatera podjetja, ki bi še dodatno napolnila mošnjiček.
Na tiskovni konferenci, ki se jo je udeležil tudi predsednik Kolesarske zveze Slovenije Pavel Marđonović, je bila sklenjena tudi pogodba o sodelovanju med zvezo in fundacijo. Mohorič bo s svojo fundacijo namreč pomagal preko mladinske reprezentance, saj mu to omogoča najlažji dostop do talentov s področja celotne Slovenije.
“Prvenstveno želim pomagati s svojim znanjem in izkušnjami. Udeležil se bom tudi skupnih priprav, ki jih bomo organizirali v okviru fundacije in slovenske reprezentance. Želel si pomagati vsem v Sloveniji, ne le v enem klubu, zato se mi je zdelo smiselno, da pomagam preko reprezentance.”
“Verjamem, da bo pomoč pomagala fantom, da bodo imeli ne le enakovredne možnosti, kot ostale evropske reprezentance, ampak bodo imeli morda celo boljše izhodišče.”
Zakaj ravno mladinska reprezentanca?
Mohorič poudarja, da se je v zadnjih letih trend prestopa med profesionalce močno spremenil. Še pred leti so kolesarji v World Tour ekipe prihajali s 23 ali 24 leti, sedaj pa se je starostna meja že močno pomaknila navzdol.
Moštva svetovne serije vse bolj podrobno spremljajo mlade kolesarje, katerim že zgodaj napovejo prihodnost. Najboljše posameznike generacije smatrajo za zmagovalce prihodnosti, ostale pa “zavržejo”, čeprav se morda čez nekaj let izkaže, da so prav tako lahko konkurenčni na najvišjem nivoju.
“Vemo, da je mladinska kategorija izjemno pomembna v nadaljevanju kolesarske kariere. Gre za fante in dekleta, ki so stari med 15 in 17 let. To je obdobje, ki je starostno izredno občutljivo, hkrati pa se tu že kaže potencial za doseganje vrhunskih rezultatov,” je povedal Marđonović, ki poudarja, da bo kolesarska zveza naredila vse v njeni moči, da podpre fundacijo in mladinsko reprezentanco.
Pomoč tudi socialno ogroženim posameznikom
Delo fundacije pa ne bo osredotočeno le na člane mladinske reprezentance, pač pa bodo njen vpliv čutili tudi mlajši dečki. Na tem nivoju primanjkuje tekem, kjer bi fantje in dekleta lahko občutila tekmovalno vzdušje in se primerjala s sovrstniki.
Prav med mlajšimi selekcijami bo fundacija skušala najti tudi posameznike iz socialno ogroženih družin. S finančnimi sredstvi jim bo pomagala pri nakupu opreme in jim tako omogočila nadaljnje ukvarjanje s športom.
“Fundacija se bo v enem oziru osredotočila na mladince in pomoč pri prestopu med profesionalce, v drugem oziru pa bomo skušali pomagati bolj lokalno, predvsem v kategoriji mlajši dečki. Skušali bomo organizirati kakšno dirko več, kot jih je bilo v preteklih sezonah. Hkrati bomo s pomočjo zveze in klubov skušali odkriti posameznike, ki prihajajo iz socialno ogroženih družin in si ne morejo privoščiti vse opreme, potrebne za trening kolesarstva.”
Bahrain Victorious pri projektu (za zdaj) ne bo sodeloval, a v ozadju se nekaj kuha
Mohorič je povedal, da je projekt predstavil tudi svojim moštvenim kolegom, ki so ga navdušeno sprejeli. Nekateri izmed njih so se podobnih nalog že lotili v svojih državah, Šenčurjan pa upa, da s svojo akcijo k podpori mladih spodbudi še koga.
Na naše vprašanje, ali se bo v projekt vključila tudi njegova ekipa Bahrain Victorious, je odgovoril, da tega za zdaj ni v načrtu, a da se ekipa spogleduje z razvojno ekipo za kolesarje do 23 let. Morda pa čez nekaj let oba projekta le najdeta skupno pot.
“Zaenkrat se ekipa še ne bo vključevala, vem pa, da se v ozadju ustvarja ekipa kolesarjev do 23 let, ki bo imela podporo s strani Bahrain Victoriousa. Bomo videli, kako se bo zgodba razvila v prihodnjem letu ali dveh, zagotovo pa se v ozadju nekaj pripravlja,” je še razkril Mohorič.