Tretjega avgusta bo v Parizu na sporedu cestna dirka v kolesarstvu, na kateri imamo lahko slovenski športni navdušenci razumljivo visoka pričakovanja. Na UCI lestvici imamo med najboljšo petstoterico sedem kolesarjev, v Franciji bodo lahko nastopili štirje.
Trasa podobna ardenski klasiki bo dodobra razbila majhno glavnino
Dirka na začetku ne bo potekala v krogih, izpred Eifflovega stolpa v osrčju francoske prestolnice bodo kolesarji krenili proti zahodu, pot jih bo vodila tudi mimo zgodovinsko izjemno pomembne palače v Versaju. Vmes bomo videli zelo malo ravnine, saj so organizatorji dirko speljali čez veliko kratkih klančkov, ki rahlo spominjajo na kakšno ardensko klasiko, ki smo jo videli v minulih dneh.
V Pariz se bodo mimo palače v Louvru kolesarji vrnili okrog 60 kilometrov pred ciljem, ko jih čakajo trije krogi po severnem delu centra mesta ljubezni. Krogi ne bodo enostavni, saj sta na njih dva vzpona, ki bosta verjetno odločila zmagovalca dirke.
Cotte de la Butte Montmatre, ki se začne ob izjemno znani in prelepi Baziliki Srca Jezusovega je dolg dober kilometer, povprečen naklon pa je 5.6%. Svoje doda še dejstvo, da je vzpon tlakovan, tako da bo slaba podlaga povzročila še večji osip favoritov.
Po trojici krogov se bodo čez reko Seno, kjer bo potekala otvoritev iger, kolesarji vrnili na levi del Pariza, kjer bo po slabih desetih kilometrih ravnine cilj olimpijske preizkušnje tik pod slovitim Eifflovim stolpom.
Na štartu zgolj okrog 130 kolesarjev
Na olimpijskih igrah letos prvič velja pravilo, da bo na štartu v kolesarstvu enako število žensk in moških, po devetdeset jih bo nastopilo v obeh kategorijah. Štiri predstavnike bo lahko imelo zgolj najboljših pet reprezentanc na lestvici UCI, to so Belgija, Danska, Slovenija, Velika Britanija in Francija. Reprezentance od šestega do desetega mesta bodo na štart pripeljale trojico kolesarjev, naslednjih deset držav bo imelo na štartu dva kolesarja, po en predstavnik pa bo zastopal ostale reprezentance, ki so izpolnile kvoto za nastop.
Zaradi zelo majhnega števila kolesarjev gre pričakovati povsem drugačno dirko, kot smo je navajeni. Jan Tratnik je pred kratkim v intervjuju za Val 202 izrazil dvom o tej odločitvi, saj je jasno, da bodo predstavniki dežel, ki jih lahko štejemo med “eksote”, iz dirke izpadli že zelo zgodaj. To pomeni, da bomo na odličilnih mestih trase lahko videli majhen peloton okrog 70-ih kolesarjev, ki se bo udaril za olimpijsko zlato.
Roglič, Pogačar, Mohorič ali Tratnik?
Pred veliko dilemo je postavljen selektor slovenske reprezentance Uroš Murn, ki bo moral čimprej izbrati ekipo, ki bo Triglav zastopala na olimpijskih igrah v Parizu, kjer si lahko obetamo velik spektakel.
Nastop ima že potrjen Jan Tratnik, ki bo kot edini Slovenec branil Rogličevo zlato kolajno v vožnji na čas. Idrijčan pa visoko cilja tudi na cestni dirki, kjer si želi dobiti nekaj prostih rok. Do Pariza ga čaka še dolga pot, saj bo do takrat dirkal tako na Dirki po Italiji kot na Dirki po Franciji. Na Giru bo imel višje cilje, saj bo ekipa Visma – Lease a Bike brez Wouta van Aerta lovila etapne zmage. Na Touru bo Syuk v vlogi pomočnika največjim zvezdam v ekipi rumenih čebel, tako da bo lahko na olimpijske igre odšel v dobri formi.
Vsa ostala mesta v ekipi Uroša Murna pa bojo odvisna od Dirke po Franciji in pripravljenosti naših junakov po največji tritedenski dirki na svetu. Matej Mohorič, ki je zaradi poškodbe na Dirki po Flandriji izpustil ardenske klasike bo po vsej verjetnosti nastopil tudi v Parizu, kjer si lahko obetamo dobro formo Gorenjca, ki je že lani po Touru dirkal v življenjski formi. Kmalu ga čaka nastop na največji dirki v makadamkanju UNBOUND Gravel, kjer bo debitiral v dresu svetovnega prvaka, potem pa bo odpotoval na Dirko po Sloveniji.
Tadeja Pogačarja jutri čaka spomenik Liege-Bastogne-Liege, kjer bo lovil tretjo slovensko zmago na tej kultni klasiki. Pogi ima v načrtu nastop na olimpijskih igrah, a tudi njegov koledar bo še kako odvisen od dogajanja na Dirki po Italiji in Dirki po Franciji, kjer bo lovil skupno zmago. Vprašanje je, v kakšni formi lahko Tadej pride v Pariz, saj je cestna dirka na OI na sporedu kmalu po koncu Toura.
Tadej Pogacar confirms Giro d'Italia, Tour de France, Olympics and Worlds
'I'm not so young anymore, and I think I can do two Grand Tours,' says two-time Tour championhttps://t.co/cB27tXRcGk
— Cyclingnews (@Cyclingnewsfeed) December 19, 2023
Po trojici, ki je jasno izrazila željo po nastopu pa je Murn dejal, da bo izbiral med vsemi sedmimi predstavniki Slovenije v svetovni seriji, kar pomeni, da se za zadnje mesto v ekipi borijo Primož Roglič, Luka Mezgec, Matevž Govekar in Domen Novak.
Roglič se celotno sezono odkrito pripravlja zgolj in samo na Dirko po Franciji, kjer želi biti najboljši doslej in konkurirati največjim superzvezdam kolesarstva. Poraja se dvom, kako dober bo pred olimpijskimi igrami, dejstvo pa je tudi, da naša ekipa potrebuje pomočnika, ki bi lahko nadziral tempo glavnine v odločilnejših trenutkih. Moštvo polno kapetanov zato ni dobra ideja, a še kako bi radi v Parizu videli tudi Roglo.
Luka Mezgec ima ogromno izkušenj, neštetokrat je že branil slovenski grb na največjih dirkah in prav vedno je dal vse od sebe. To je njegova zadnja priložnost za nastop na Olimpijskih igrah in prav gotovo je tudi Luka motiviran, da se dokaže Urošu Murnu. Trasa je sicer za Luko verjetno nekoliko pretežka, a zaradi majhnega števila kolesarjev na dirki bi bil tudi Mezgec lepa pridobitev za naše moštvo.
Matevž Govekar je, tudi če rezultati tega sicer ne povejo, letos v odlični formi. Na svoji prvi dirki sezone v Antaliji je osvojil lepo zmago v šprintu glavnine, od tam naprej pa je dirkal tako rekoč na vseh največjih dirkah v tistem času, vozil je dva spomenika ter vse največje klasike v Belgiji, Italiji in največjo dirko na Nizozemskem. Tam so dirkali zgolj najboljši kolesarji na svetu in že dejstvo, da je Govekar pri Bahrain Victoriousu v prvem planu pri selekciji ekipe za te izjemne dirke pove svoje. Sedaj ga čaka Dirka po Romandiji, vseeno pa bi bilo dobro, da gre Matevž tudi na kakšno manjšo dirko, kjer se ponovno lahko bori za svoj rezultat.
Domen Novak je zadnji iz sedmerice naših kolesarjev v World Touru. Letos in lani se je dokazal kot vrhunsko pomočnik, ki je resnično zvest svojemu vodji, to je letos Tadej Pogačar. Domna jutri čaka Liege-Bastogne-Liege, predvsem pa si želi v dobri formi odpotovati na Dirko po Italiji, kjer bo eden najbolj ključnih Pogačarjevih pomočnikov.
Sladke skrbi torej pestijo vrh naše reprezentance v kolesarstvu in samo upamo lahko, da bo imel Uroš Murn po zaslugi dobrih rezultatov čim težje delo pri selekciji ekipe za Pariz. Kdor pa ne bo uspel priti v ekipo za olimpijske igre, pa bo vseeno lahko svojo priložnost v slovenskem dresu iskal kakšen mesec kasneje na svetovnem prvenstvu v Švici.