Jutri se bo v Portimau začela enainpetdeseta edicija Dirke po Algarveju, na kateri nas čaka težko pričakovani začetek Primoža Rogliča (RedBull-Bora-hansgrohe), ki se tako podaja v svojo jubilejno deseto sezono v svetovni seriji. Na Portugalskem bo po letu premora znova združil moči s prijateljem in prav tako vrhunskim kolesarjem Janom Tratnikom, dirkal pa bo tudi hitri Gal Glivar (Alpecin-Deceuninck).
Trasa obljublja napeto in napadalno dirkanje
Jutrišnja etapa bo sicer precej razgibana, a v Lagosu, ki slovi po slikovitih plažah, lahko pričakujemo šprint glavnine, Primož pa bo na svoj račun prišel že v drugi etapi. Ta bo šla tudi čez dirkališče v Portimau, ki je v preteklosti gostilo dirke Formule 1, vsako leto pa se tam ustavi tudi najelitnejše motociklistično tekmovanje MotoGP. Roglič ima seveda dobro zgodovino z dirkališči, na Avtodromu Enza in Dina Ferrarija je bil na svetovnem prvenstvu v Imoli leta 2020 šesti, leto kasneje pa je na dirkališču Fuji osvojil naziv olimpijskega prvaka.
🇵🇹 2025 VOLTA AO ALGARVE (19/2-23/2) | #VAlgarve2025 pic.twitter.com/WVAOmhNDzA
— ammattipyöräily (@ammattipyoraily) December 12, 2024
Tokrat se trasa ne bo končala ob karirasti zastavici, kolesarje v zaključku čaka osemkilometrski vzpon na Alto de Foia, ki ima sicer povprečni naklon slabih šestih odstotkov, a zadnja dva kilometra bosta precej strma. Vzpon, kot bi bil narejen za našega šampiona, ki slovi po eksplozivnih zaključkih na gorskih etapah.
Tretji dan bo vnovič namenjen hitrašem, verjetno pa se bodo favoriti za visok skupni rezultat borili za bonifikacijske sekunde, ponuja jih leteči cilj dobrih 24 kilometrov pred zaključkom. Četrta etapa bo spet precej razgibana, a večjih selekcij ne gre pričakovati. 23 kilometrov pred ciljem kolesarje čaka gorski cilj tretje kategorije na Santa Barbari (2.8km, 4.9%), kjer bodo ponovno podeljene tudi odbitne sekunde.
Od tam naprej je trasa nekoliko lažja, zadnjo priložnost za napad bo ponudil kratek vzpon šestnajst kilometrov pred ciljem, potem pa se bo karavana spustila v mesto Faro, še eno turistom priljubljeno počitniško destinacijo, ki bo tokrat gostila šprint zelo majhne skupine favoritov, prav lahko pa bi uspel tudi kakšen osamljeni ubežnik kova Antonio Morgado (UAE Emirates XRG).
🇵🇹 Antonio Morgado wins his second race of the season, resisting the comback of the sprinting group after a wonderful 20km solo! 🚀
🥈 Paul Magnier
🥉 Mathias Vacek#FigueiraChampionsClassic 🇵🇹 pic.twitter.com/ubF0gZJzn7— Domestique (@Domestique___) February 16, 2025
Končni rezultat v skupnem seštevku bo določila zaključna peta etapa, na kateri bodo kolesarji morali premagati dvajset kilometrov individualne vožnje na čas. Ne sliši se zahtevno, a zadnja dva kilometra in pol se bo cesta postavila navzgor. Velikega zmagovalca Dirke po Algarveju bo določil vzpon na Alto de Malhao (2.1km, 9.3%).
Ne le Roglič in Vingegaard, na štartu bo še veliko dobrih hribolazcev
In ko že govorimo o zmagovalcih povejmo, kdo ima realne možnosti, da nasledi lanskega junaka Remca Evenepoela (Soudal Quick-Step). Mladega Belgijca tokrat sicer ne bo na štartu, a vseeno bo zasedba zvezdniška. Izstopata dve imeni: Lanski zmagovalec Dirke po Španiji in že bivši zmagovalec Algarveja Primož Roglič (RedBull-Bora-hansgrohe) ter danski hribolazec ter dvakratni junak Dirke po Franciji Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike). A ne bo se vse vrtelo le okrog njiju.
Na štartu bodo mnogi motivirani kolesarji, ki si sezono želijo začeti na vrhuncu. Eden takšnih je tudi domačin Joao Almeida (UAE Emirates XRG), ki si pred portugalskimi navijači želi prikazati dobre vožnje. V Valenciji je pred tednom že dokazal dobro formo, a tam ga je slaba pozicija stala skupne zmage. Ob sebi bo imel mladega Antonia Morgada, zmagovalca klasike Figueira izpred parih dni, ko je v velikem slogu premagal močno konkurenco.
Kar pritiče hribolazcev ne smemo pozabiti na Nizozemca Thymena Arensmana (Ineos Grenadiers), ki je že v Valenciji pokazal dobre vožnje. V oporo mu bosta izkušena Tobias Foss in Geraint Thomas, ki je Dirko po Algarveju dobil v letih 2015 in 2016. Njegov bivši ekipni kolega Tao Geoghegan Hart si bo z Mathiasom Vackom delil mesto kapetana Lidl-Treka, Neilson Powless pa bo z Ruijem Costo vodil EF Education EasPost. Omeniti gre še Antonia Tiberija (Bahrain Victorious), Romaina Bardeta (Picnic-PostNL), ki začenja svojo zadnjo profesionalno sezono in seveda bivšega svetovnega prvaka Juliana Alaphilippa (Tudor).
Poleg Vinegaarda je treba v Vismi-Lease a Bike omeniti še Seppa Kussa in Wilca Keldermana, oba se podajata v novo zelo pomembno sezono.
Na Portugalskem je tudi nekaj hitrih šprinterjev
Mislili bi si, da so vsi najboljši šprinterji že v polnem teku na UAE Touru, a nekaj se jih je vseeno odločilo za nastop na portugalski etapni preizkušnji. Glavno ime bo kakopak Wout van Aert (Visma-Lease a Bike), ki je tu dobro dirkal že lani, ko je skupnemu sedmemu mestu dodal etapno zmago. Načrte mu bo poskušal prekrižati nosilec zelene majice z Dirke po Franciji Biniam Girmay (Intermarche-Wanty), Jan Tratnik pa bo v zaključkih pomagal Jordiju Meeusu (RedBull-Bora-hansgrohe).
"𝗧𝗵𝗮𝘁 𝘄𝗶𝗹𝗹 𝗳𝗲𝗲𝗹 𝘃𝗲𝗿𝘆 𝗴𝗼𝗼𝗱!"
🇧🇪 Wout van Aert wins Stage 3 of the Volta ao Algarve with a spectacular sprint to claim his first victory of the season ⚡️#VAlgarve24 | @WoutvanAert | @vismaleaseabike pic.twitter.com/iCSiHirLFu
— Eurosport (@eurosport) February 16, 2024
Arnaud de Lie bo glavni šprinter Lotta, Alberto Dainese pa bo vodil Tudor Pro Cycling. Tu je še zmagovalec klasike po Almeriji Milan Fretin (Cofidis) pa Madis Mikhels (EF Education EasyPost), Casper van Uden (Picnic-PostNL), Warre Vangheluwe (Soudal Quick-Step) in Jasper Stuyven (Lidl-Trek).
Nekaj fantov je na štartu tudi z mislijo na vožnjo na čas, tako bodo denimo uspeh v peti etapi lovili bivši svetovni prvak Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), evropski podprvak Stefan Kueng (Groupama-FDJ) in Kasper Asgreen (EF Education EasyPost).
Veliko ekip na štartu nima odkritih favoritov za visok rezultat, zato lahko pričakujemo veliko napadov in poskusov od daleč, največje tri ekipe pa bodo imele veliko dela s kontroliranjem pobegov.