Toskanske bele ceste v soboto znova pričakujejo najboljše kolesarje sveta. Na dirki Strade Bianche, katere se je prijel naziv neuradnega spomenika, bo zmago branil Tadej Pogačar, ki znova sodi na sam vrh lestvice favoritov.
Strade Bianche je ena najbolj pričakovanih dirk pomladi, če odštejemo štiri spomenike, ki se odvijejo v tem času. Še vedno zelo mlada dirka – letos bomo pospremili 19. izvedbo – s traso preko enega najlepših predelov sveta postreže s prizori, ki te ne pustijo hladnega.
Dirka pa ni zgolj lepa za gledati, pač pa tudi izjemno zanimiva. Nekaj več kot 70 kilometrov makadama je zagotovilo za spektakel, še posebej ker so nekateri makadamski odseki speljani preko vzponov, ki dodatno začinijo že tako težko dirko.
Kot da to ne bi bilo dovolj, se vse skupaj zaključi v enem najlepših toskanskih mest Sieni, ki na osrednjem trgu pozdravi zmagovalca. A še preden ta pride do središča mesta, mora premagati kratko, a peklensko strmino, kjer se je tudi že večkrat odločalo o zmagovalcu. Za enega najbolj nepozabnih napadov ob vstopu v Sieno je leta 2021 poskrbel Mathieu van der Poel.
Trasa torej ponuja vse, kar se od nje pričakuje. Organizatorji jo iz leta v leto spreminjajo minimalno. Zmagovalnega konja se ne menja in že večkrat je bilo dokazano, da je zarisana proga izvrstna, zato je druga polovica vsako leto identična in vedno znova fantastična.

Tadej Pogačar še tretjič?
Kot vselej, tudi letos v Toskani pričakujemo močno štartno listo, čeprav bo morda nekoliko šibkejša kot na nekaterih preteklih izvedbah. Pogrešali bomo Mathieuja van der Poela (Alpecin-Deceuninck) in Wouta van Aerta (Visma-Lease a Bike), ki bi sodila v najožji krog favoritov, a verjamemo, da bo kljub temu dirka zelo atraktivna.
Prvo ime bo zagotovo Tadej Pogačar (UAE Emirates-XRG), aktualni zmagovalec dirke in najresnejši kandidat, da se še tretjič podpiše pod zmago in tako na vrhu večne lestvice izenači s Fabianom Cancellaro. Najboljši je bil že leta 2022 in 2024.
Slovenec, ki so ga minuli konec tedna v ekipi zelo pogrešali, bo imel ob sebi močno ekipo, v kateri bo tudi Domen Novak. Šesterica, ki bo pospremila svetovnega prvaka, bo imela ogromno dela predvsem v prvem delu trase, ko bo potrebno nadzirati dirko in izbrati pravo kombinacijo ubežnikov, ki se jim pusti vstop v beg.
Poleg Pogačarja bodo v dresu UAE Emirates-XRG nastopili še Tim Wellens, Florian Vermeersch, Isaac Del Toro, Filippo Baroncini, Felix Großschartner in že prej omenjeni Domen Novak.
Kako dolg bo letošnji napad?
Pričakujemo lahko, da bo Pogačar napadel že pred zaključkom. Kje točno ne ve nihče, a glede na premoč nima smisla, da bi čakal vse do Siene in tam tvegal, da ga kdo prehiti v šprintu.
Lani se je za pospeševanje odločil 80 kilometrov pred ciljem, ko je glavnina prečila najtežjo točko dirke, makadamski vzpon Santa Marie. Tudi letos bo marsikdo pozoren na pospeševanje Pogačarja prav tam, a vprašanje je, če se bo ponovno odločil za enako potezo.

Trasa v nadaljevanju ponuja še nekaj zahtevnih predelov, kjer se lahko ustvari razlika, a vsi makadamski odseki so krajši oziroma ne peljejo preko vzpona. Vendar pa je Slovenec že mnogokrat pokazal, da se tekmecev lahko znebi tudi na asfaltu, zato morda preseneti in se za napad niti ne odloči na makadamu.
Peterica Slovencev
Slovenskih fantov ne bomo gledali le v dresu UAE Emirates-XRG, saj bo poleg Pogačarja in Novaka na dirki nastopila še trojica naših predstavnikov.
Matej Mohorič (Bahrain Victorious) se je na Strade Bianche v preteklosti odlično znašel in bil v zadnjih dveh izvedbah peti oziroma šesti. Tudi letos je imel visoke cilje, a mu je priprave na dirko zagrenil prehlad, zato na štartni črti ne bo 100-odstoten.
Zasedbo Bahrain Victorious bo, vsaj glede na številko na dresu, vodil Pello Bilbao, medtem ko bo Mohoriču pripadla vloga drugega kapetana. Morda mu gre odločitev ekipe celo na roko, saj bo več pritiska na Bilbau, Mohorič pa lahko ‘preseneti’ iz drugega plana.
Jan Tratnik (Red Bull-Bora-hansgrohe) je v Italijo pripotoval po veliki smoli pretekli konec tedna, ko je po dobrem dirkanju zaradi predrte gume izgubil boj za mesta pri vrhu.
V Toskani bo sicer zavzel vlogo pomočnika, a glede na njegov napredek na klasikah v zadnjih letih ne bomo presenečeni, če se bo med dirko izkazalo, da je najmočnejši član ekipe in se bodo sotekmovalci podredili njegovemu rezultatu.
V svoji prvi sezoni med elito bo priložnost na prestižni dirki dobil tudi Gal Glivar (Alpecin-Deceuninck). Mladenič, ki letos išče predvsem lasten kolesarski napredek, ne bo rezultatsko obremenjen in lahko nastopa povsem sproščeno.
V ekipi bodo vse stavili na Giannija Vermeerscha, a če se Glivar dolgo časa obdrži v ospredju, predvsem v osrednjem razgibanem delu, lahko tudi sam poseže po vidni uvrstitvi.
Po dolgih letih čakanja tudi slovenski prenos
Po letih spremljanja dirke na Eurosportu bo letos dirko končno mogoče pospremiti tudi na slovenski televiziji s slovenskima komentatorja.
Pravice za prenos so pridobili na televiziji Planet TV, kjer bodo s prenosom začeli ob 14.00.