Ruanda bi morala letos postati prva afriška država, ki bo gostila svetovno kolesarsko prvenstvo. A bolj kot se eden vrhuncev sezone bliža – do tja je še sedem mesecev – bolj je njegova izvedba pod vprašajem. Glavni razlog je, da je Ruanda v vojaškem konfliktu s Kongom.
Ruanda, ki je približno za tretjino večja od Slovenije, a ima skoraj 14 milijonov prebivalcev, je že tri leta v vojni z bistveno večjo zahodno sosedo. V tem času je ruandska vojska vstopila v Kongo in zasedla nekaj večjih mest, tudi Gomo s 780 tisoč prebivalci. Pri njegovem zavzetju naj bi letos januarja padlo vsaj 2.900 vojakov in civilistvov, prav toliko jih je bilo tudi ranjenih.
Evropski parlament naklonjen odpovedi
Nedavno so o tem konfliktu razpravljali celo v Evropskem parlamentu, kjer so pripravili načrt 30 sankcij zoper Ruande, če se vojna ne bo končala. Predzadnja točka predvideva odpoved svetovnega koleraskega prvenstva, ki bo v Kigaliju potekalo od 21. do 28. septembra. Španski Relevo poroča, da je bila velika večina parlamenta naklonjena predstavljenemu načrtu.
Da bo svetovno prvenstvo gostila Ruanda, že od začetka spremljajo pomisleki tudi zaradi ogromnih razdalj, ki bi jih morala večina kolesarjev in reprezentanc prepotovati, pri čemer bi morali vsi izpolnjevati stroge pogoje precepljenosti.
UCI ne vidi razloga za spremembo
Po drugi strani pa kandidaturo še naprej trdno podpira predsednik mednarodne kolesarske zveze (UCI) David Lappartient, ki se je tam mudil ravno minuli konec tedna na začetku dirke po Ruandi, ki pravkar poteka. V izjavi za Cyclingnews je dal vedeti, da rezervenga plana nima, saj trdno verjame, da je Ruanda sposobna gostiti tako veliko tekmovanje.
📹 @tour_du_Rwanda 2025 – Day 2 Highlights 🚵🌄
From Rukomo in @GicumbiDistrict to @KayonzaDistrict, near the scenic landscapes of @AkageraPark. 🦒🦁
The race heads from Kigali to @MusanzeDistrict today, home to the majestic mountain gorillas. 🦍#TdRwanda2025 #VisitRwanda 🇷🇼 pic.twitter.com/lHi9bFYLFJ
— Visit Rwanda (@visitrwanda_now) February 25, 2025
Širši politični interesi
V ozadju Lappartientove podpore naj bi bili osebni interesi. Govori se, da bo 51-letnik kandidiral za predsednika mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK), podpora Ruanda pa naj bi bila del lobiranja za glasove iz afriških držav.
Zanimivo je, da je udeležbo na že omenjeni dirki, ki je neke vrste generalka za svetovno prvenstvo, iz varnostnih razlogov odpovedala ekipa Soudal – Quick-Step. Trasa namreč poteka le nekaj kilometrov stran od frontne črte.
Portal Cycliuptodate dodaja, da je bila za primer odpovedi prvenstva v Ruandi v Švici že zrisana rezervna trasa, a zaenkrat to še ni uradno.