V Ljubljani je bila danes predstavljena trasa 31. edicije največje večnevne kolesarske preizkušnje pri nas, Dirke po Sloveniji. Letos bo trasa porazporejena po celotni Sloveniji, spet pa ne bo Gorenjske in Goriške. Kraljevska etapa bo karavano popeljala na zelo zahteven vzpon na Golte, tudi ostale etape pa so precej zahtevne.
Ponovno bo dirko prenašal tudi Eurosport, tudi letos bo več milijonov evropskih gledalcev lahko spremljalo okrog 11 ur ene najlepših kolesarskih dirk na planetu. Letos bo Dirka po Sloveniji sicer potekala v drugem terminu kot sicer.
“Ko sem kot kolesar nastopal na Dirki po Sloveniji, sem bil še posebej motiviran, saj sem celo leto dirkal drugje. Je res lepa priložnost, vsak bi se na domači dirki rad prikazal v najboljši luči. Kot športnega direktorja me najbolj veseli to, da se v naši ekipi vsi drenjajo, da pridejo v zasedbo za na Dirko po Sloveniji, ker je tako dobro organizirana,” je na predstavitvi trase dejal športni direktor Andrej Hauptman, ki dodaja, da bo “ekipa UAE Emirates XRG tudi letos prišla v Slovenijo z željo, da pusti pečat.”
“Dirka po Sloveniji je le dokaz, da je rasla z uspehom slovenskega kolesarstva. Ko smo vozili še mi, je bila to le dirka, zdaj pa je to postala res prava dirka, ki je na nivoju največjih na svetu, na katero pridejo največje ekipe,” pa je povedal še drugi sogovornik na današnji predstavitvi trase, selektor slovenske reprezentance Uroš Murn.
Na štartu bo pet ekip svetovne serije. Bahrain Victorious, Lidl-Trek, Jayco AlUla, Visma-Lease a Bike in UAE Emirates XRG se bodo borile za zmage na petih etapah, tudi letos pa bo na štartu veliko dobrih drugorazrednih ekip, izstopajo italijanska moštva ter norveški Uno-X Mobility.
Prva etapa: Piran-Škofljica

Štart letošnje zelene pentlje bo gostila obala. V Piranu se bo na Tartinijevem trgu začela etapa, ki bo karavano po dokaj ravninski in na naši dirki še ne videni trasi popeljana proti notranjosti – cilj bo namreč v Škofljici. Na račun bodo prišli najboljši šprinterji, ki jih je bilo v preteklih letih na slovenskih cestah kar veliko.
“Če imamo v Sloveniji veliko lepih trgov, lahko rečemo, da štartamo iz enega najlepših v Sloveniji. Prvi dan bo precej ravninski,” je etapo opisal direktor dirke Bogdan Fink.
Druga etapa: Velenje-Rogaška Slatina

Etapa se bo začela v Velenju, kjer bi bilo lepo videti posvetilo rudarjem, ki so v tamkajšnjem rudniku pozimi izgubili svoja življenja. Z izjemo Celjske koče na trasi ni pravih vzponov, bo pa v zaključnih kilometrih trasa precej razgibana, zato bodo šprinterji morda nekoliko bolj utrujeni kot sicer. Lani so denimo na podobni etapi najtežji šprinterji odpadli, do priložnosti pa je prišel tudi Luka Mezgec.
“Vzpon na Celjsko kočo je lani pošteno premešal glavnino in poskrbel za težko dirko,” je glavno zanimivost dne izpostavil Fink. “Vzpon na Celjsko kočo je veliko težji kot izgleda, tako da se lahko zgodi marsikaj. Tudi specialisti za visok skupen rezultat bodo morali biti pozorni, ekipe šprinterjev pa bodo morale biti pripravljene, da bodo svoje šprinterje pripeljali v Rogaško Slatino. Ne bi si upal staviti, da bo zmagovalca odločil šprint glavnine,” pa je povedal Andrej Hauptman.
Tretja etapa: Majšperk-Ormož

Nadvse zanimiva tretja etapa s ciljem v Ormožu bo ponudila veliko eksplozivnega dirkanja, saj profil spominja na kakšno ardensko klasiko. Manj kot petnajst kilometrov pred ciljem bo na sporedu vzpon čez Jeruzalem in tisti, ki ste ga kadarkoli prevozili veste, da lahko zagotovo pričakujemo selekcijo v pelotonu, zato bomo v Ormožu videli šprint manjše skupine.
“Za to etapo, bo potrebno biti zelo kompleten kolesar, če si želiš zmagati etapo in veseli me, da ima Slovenija enega takega kolesarja, ki lahko tu zmaga,” je bil nekoliko skrivnosten Hauptman. “Letos bo dirka veliko bolj odprta in dinamična, ker bo na štartu več prokontinentalnih ekip kot ekip svetovne serije, zato bodo fantje iz teh moštev svoje priložnosti iskali še pred kraljevsko etapo,” pa pravi Uroš Murn.
Četrta etapa: Maribor-Golte

Kraljevska etapa bo, tako kot lani, na sporedu na četrti dan. Štart bo tokrat gostila štajerska prestolnica, cilj pa bo tretjič v zgodovini na Golteh. Tam sta že slavila Rein Taaramae in Diego Ulissi, morda pa je letos čas, da tam zmagovalca dobi tudi Slovenija.
Pred zaključnim vzponom se bo karavana povzpela še na Podvolovljek in že tam gre pričakovati prvo selekcijo. Po krajšem ravninskem delu v Savinjski dolini čaka kolesarje na Dirki po Sloveniji težak vzpon na Golte, ki je dolg slabih štirinajst kilometrov, povprečen naklon pa znaša 7,5%. Proti zaključku je trasa še veliko bolj strma, zato bodo razlike na skoraj 1500 metrov visoki gori velike.
“Tista prava gorska etapa. Povsem dovolj je višincev, ampak dirko naredijo težko kolesarji. Predvsem ta vzpon na Podvolovljek je od cilja oddaljen le 50 kilometrov, tako da bo tisti, ki bo želel zmagati Dirko po Sloveniji, moral imeti dobre pomočnike,” pravi Hauptman.
Peta etapa: Litija-Novo mesto

Že tradicionalna zadnja etapa se tokrat sicer ne bo začela na Vrhniki, a zaključek čez Trško goro bo vseeno enak in kot ponavadi spektakularen. A tokrat bo nekoliko težje že od samega začetka, ko se bo glavnina dvakrat povzpela čez GEOSS (Geometrično središče Slovenije), tako da gre na zadnji dan pričakovati še večje razlike kot smo navajeni.
“Kot mladinec sem vzpon na Geoss peljal trikrat na teden in verjemite mi, prvih dvajset kilometrov ne bo enostavnih. Od štarta bo šlo na polno, v finale pa bodo prišli samo tisti najboljši,” pravi Hauptman. Uroš Murn je prepričan, da “se bo dalo tudi na zadnji etapi obrniti rezultat in dobiti dirko.”
“Bogdanu Finku so se šprinterji letos malce zamerili,” pa je nekoliko hudomušno zaključil Hauptman, ki je torej mnenja, da hitraši ne bodo dobili prav veliko priložnosti.
Spektakel, ki bo letos torej na sporedu v prvih dneh junija, bo zagotovo na štart zvabil številna velika imena, a na uradno potrditev štartne liste bomo morali še nekoliko počakati.