Odštevamo dni do enega od vrhuncev kolesarske sezone, preizkušnje od Pariza do Roubaixa, na kateri bo letos prvič v svoji karieri nastopil tudi Tadej Pogačar. Še nedolgo nazaj ni bilo malo dvomljivcev, ki so trdili, da Pogačar zaradi manka kilogramov te preizkušnje ne more dobiti, a zdaj je drugače. Stavnice ga uvrščajo na drugo mesto med favoriti.
Nedeljska edicija bo že 122. v bogati zgodovini Pariz–Roubaixa. Kolesarje od starta v Compiegnu do cilja na velodromu v Roubaixu čaka 259 kilometrov in 30 tlakovanih odsekov v skupni dolžini skoraj 54 kilometrov.
Lansko zmago brani Mathieu van der Poel, ki je tudi letos glavni favorit. Lani se je konkurence otresel z napadom, ko je bilo do cilja še dolgih 60 kilometrov. Če bi se kaj takega zgodilo tudi letos, bi bilo veliko presenečenje.
Zadnje tri zmage so pripadle Nizozemcem. Leta 2022 je slavil Dylan van Baarle, nato pa se je začela van der Poelova prevlada. Najuspešnejša posameznika v zgodovini dirke sta sicer Belgijca Roger De Vlaeminck in Tom Boonen s po štirimi zmagami.
Na startu bo namreč tudi Tadej Pogačar, ki se je minuli konec tedna Nizozemcu oddolžil za poraz na Milano–Sanremo in v svojem slogu drugič v karieri dobil Dirko po Flandriji.
Pogačar in van der Poel, z naskokom najboljša kolesarja za klasike v zadnjih letih, sta tudi tokrat prva favorita. Stavnice v ožji krog uvrščajo še Madsa Pedersena, Wouta van Aerta in Jasperja Philipsena.
Nekdanji zmagovalec 30 kg težji od Pogačarja
Že vse od presenetljive oznanitve kapetana Emiratov, da se bo že letos prvič preizkusil na severnem peklu, kot zaradi izjemne zahtevnosti pravijo dirki Pariz–Roubaix, se ugiba, ali lahko Pogačar že v prvem poskusu užene vso konkurenco.
Mnenja med poznavalci so sicer še vedno deljena, a je iz tedna v teden manj tistih, ki dvomijo v možnosti slovenskega šampiona. Tudi manko kilogramov v primerjavi z največjimi konkurenti ne bi smel biti težava, so prepričani številni, med katerimi je tudi nekdanji zmagovalec Magnus Backstedt.
“V preteklosti je veljalo, da za zmago na Pariz–Roubaixu potrebuješ kilograme. Z novimi tehnologijami, predvsem novimi obroči, se je to spremenilo,” je pojasnil Backstedt, ki je ob svoji zmagi leta 2004 tehtal kar 95 kilogramov. Pogačarjeva teža se giblje okoli 66 kilogramov.
“Drugi imajo vež možnosti, a Pogačarju lahko uspe”
Po drugi strani pa se je tudi v preteklosti že dogajalo, da so bili uspešnejši lažji kolesarji. Servais Knaven, ki je slavil leta 2001, je takrat tehtal slabih 70 kilogramov. V pogovoru za HLN je zato poudaril, da je računica preprosta: “Pogačarju lahko uspe!”
54-letni Nizozemec kljub temu več možnosti pripisuje ostalim favoritom. “Pogačar je tako vsestranski, da je sposoben vsega, a vseeno bi me presenetilo, če mu uspe. Na povsem ravni trasi bo težko prehitel van der Poela, van Aerta ali Pedersena,” je opozoril Knaven.
Pogačar in MvdP v logu na spomladanski trojček
V napovedi za Cyclingnews je svoje mnenje podal tudi sveže upokojeni Luke Rowe, ki je dolga leta vozil za INEOS Grenadiers.
“Če Pogačar ne bi bil prepričan, da mu lahko uspe, potem se sploh ne bi pojavil na startu,” je izpostavil Britanec, ki pa prav tako več možnosti pripisuje van der Poelu.
Razlog za to je, kot pojasnjuje, jasen: “V mojih očeh je favorit samo eden, to je Mathieu. Pogačar je generacijski talent, ampak van der Poel je iz vseh možnih pogledov narejen za Pariz–Rouabix.”
Oba sta v tej sezoni že vpisala nekaj prestižnih enodnevnih zmag, Pogačar je slavil na Strade Bianche in Flandriji, van der Poel je v žep pospravil prvi spomenik sezone s ciljem v Sanremu, nakar je slavil na E3 Saxo Classic.
Po mnenju Rowa pa pretekli rezultati na razplet nedeljskega spektakla ne bodo imeli vpliva. “Vse spomladanske klasike lahko postavimo pod eno streho, ampak Pariz–Roubaix je povsem svoja dirka. Skoraj vse klasike imajo vsaj nekaj kratkih, eksplozivnih vzponov. Na Roubaixu jih ni, zato je to povsem drugačna dirka. Bomo videli.”