V Belgiji je vse pripravljeno za 85. izvedbo Valonske puščice. Dirka, ki v zaključku vselej postreže s spektaklom, bo slovenskim kolesarskim navdušencem še posebej zanimiva, saj bo na njej nastopilo pet Slovencev, med katerimi sta Primož Roglič in Tadej Pogačar ena glavnih favoritov za zmago.
Pet minut čez pol dvanajsto se bodo kolesarji iz Charleroia podali na 193,6 kilometra dolgo traso, ki se bo pet ur kasneje tradicionalno končala na Mur de Huyu.
V prvem delu trase bodo kolesarji še lahko varčevali z močmi, saj se festival vzponov začne šele v drugi polovici dirke. Kolesarje čaka 12 kratkih, a strmih klancev, med katerimi izstopa Mur de Huy. Tekmovalci bodo morali »zid Huya« prečkati kar trikrat, ob zadnjem prečenju pa se bo tudi odločalo o zmagovalcu.
Mur de Huy se začne dvigati 1,3 kilometra pred ciljno črto, a je v prvem delu še relativno položen. Dobrih 700 metrov do konca se naklon začne prevešati v dvomestne številke. Posebej pozorni bomo na krajši odsek 400 metrov do cilja, ko se klanec »prelomi« in doseže naklon 19 odstotkov. V preteklosti se je ravno tu največkrat odločalo o zmagovalcu in podoben razplet lahko pričakujemo tudi letos.
Slovenci upravičeno pričakujemo veliko
Na štartu Valonske puščice bosta prva dva kolesarja s svetovne lestvice. Primož Roglič (Jumbo-Visma) bo na dirki nastopil prvič, medtem ko bo za Tadeja Pogačarja (UAE Emirates) to že tretji nastop v Valoniji.
Roglič in Pogačar na stavnicah kotirata v sam vrh, pri čemer stavne hiše rahlo prednost pripisujejo članu Jumbo-Visme. Roglič na dirko prihaja na krilih zmage z Dirke po Baskiji in dobre vožnje na Amstel Gold Racu, kjer mu je načrte prekrižala okvara kolesa. V preteklosti je že večkrat dokazal, da je na kratkih strmih vzponih eden najboljših kolesarjev na svetu in prav strmina Muy de Huya bi mu lahko prinesla zmago.
Na drugi strani je Pogačar sezono začel odlično in se podpisal pod dve zmagi na etapnih dirkah. Na Dirki po Baskiji je moral nato priznati premoč reprezentančnemu kolegu, a vseeno prikazal vožnje, ki nakazujejo, da je še vedno v izjemni formi.
Pogi si je po španski dirki vzel nekaj več premora kot Roglič. Valonska puščica bo zanj prva dirka po 11 dneh, zato bo nekoliko bolj spočit kot večina tekmecev. Prav spočitost pa je na enodnevnih klasikah pogosto odločilna.
Na štartu kar pet Slovencev
Roglič in Pogačar na dirki ne bosta edina kolesarja s sončne strani Alp. Na dirko se bodo podali še trije Slovenci.
Matej Mohorič (Bahrain-Victorious) bo ponovno skušal priti blizu vrha, a vloga kapetana bo v ekipi pripadla Dylanu Teunsu, ki mu strmi vzponi bolj odgovarjajo. Barve bahrajnskega moštva bo zastopal tudi Jan Tratnik (Bahrain-Victorious), ki ima do sedaj za seboj izvrstno sezono. Do odmevnejšega rezultata sicer še ni prišel, a se je večkrat izkazal za enega boljših pomočnikov v moštvu.
Tudi v dresu Emiratov bosta nastopala dva Slovenca. Pogačarju bo družbo delal še Jan Polanc (UAE Emirates), ki smo ga že vajeni ob boku mlajšega kolega. 28-letnik bo še enkrat več zavzel vlogo oprode in skušal Pogačarja v zaključku spraviti v ugoden položaj za napad.
Pidcock in Alaphilippe kot glavna tekmeca našima asoma
V Belgijo so dopotovala številna največja imena karavane, ki bodo začinila dirko. Na štartu bo lanski zmagovalec Marc Hirschi (UAE Emirates), ki si bo delil vlogo kapetana s Pogačarjem. V letošnji sezoni Švicar še ni našel lanske forme, a le vprašanje časa je, kdaj se vrne na vrh.
Poleg naših dveh šampionov sta na lestvici favoritov najvišje rangirana Julian Alaphilippe (Deceuinick-Quick Step) in Tom Pidcock (Ineos Grenadiers).
Francoski zvezdnik v letošnji sezoni nastopa nekoliko pod pričakovanji in je na seznamu favoritov bolj na podlagi stare slave kot dejanske forme. Pa vendar ga lahko jutri pričakujemo visoko. Njegov sedaj že znameniti pospešek na najstrmejših vzponih smo videli že mnogokrat in zagotovo ga lahko pričakujemo tudi jutri, če se uspe v zaključek pripeljati s čelom dirke.
Povsem drugačna pa je zgodba Pidcocka. Britanec je ciklokrosaško kolo s cestnim dokončno zamenjal šele pred letošnjo sezono in bil označen kot kolesar, ki bi v prihodnosti lahko krojil razplet klasik. Prihodnost je kmalu postala sedanjost, saj Pidcock že velja za enega boljših kolesarjev karavane, ko gre za enodnevne preizkušnje.
Pretekli teden se je na Brabantse Pijl podpisal pod svojo prvo zmago v novem moštvu, tudi konec tedna pa je na Amstel Gold Racu poskrbel za napet zaključek, v katerem je zmago izgubil za vsega 4 tisočinke sekunde. Od 21-letnika lahko pričakujemo, da bo v vodilni skupini zdržal vse do cilja, edina uganka pa je, kako dobro se bo znašel na ekstremnih nakloninah.
Pogled na štartno listo razkrije še kopico imen, ki bi lahko krojila razplet dirke. Izpostaviti je potrebno lansko leto drugouvrščenega Benoita Cosnefroya (AG2R Citroen), ki v letošnji sezoni še čaka na vrhunski rezultat. Tega pa je z zmago na Pariz-Nica letos že dosegel Max Schachmann (Bora-hansgrohe), ki se počasi razvija tudi v kakovostnega kolesarja za enodnevne preizkušnje. Na Amstel Gold Racu je zasedel tretje mesto, v Valoniji pa bo ciljal še više.
Tu je potem še Jakob Fuglsang (Astana-Premier Tech), ki je pred sezono naznanil, da se začasno poslavlja od lova na etapne dirke in se bo raje posvetil enodnevnim preizkušnjam. Sezona mu sicer ne gre povsem po načrtih, saj višje od 6. mesta letos še ni prišel. V vrstah Astane-Premier Tech moramo biti morda celo bolj pozorni na Španca Alexa Aranburuja, ki so mu zahtevni zaključki pisani na kožo.
Izpostaviti je potrebno še lani tretjega Michaela Woodsa (Israel Start-Up Nation), Michaela Matthewsa (BikeExchange), Tima Wellensa (Lotto Soudal), Davida Gauduja (Groupama-FDJ), Baukeja Mollemo (Trek-Segafredo) in nenazadnje Alejandra Valverdeja (Movistar), ki je ponovno našel mladostno energijo.