Tadej Pogačar je prvi zvezdnik karavane, posledično pa pritegne ogromno pozornosti tako na dirkah kot na treningih. Predvsem na slednjih to lahko predstavlja težavo in tveganje varnosti, zaradi česar so pri UAE Emirates-XRG svetovnemu prvaku namenili spremljevalca na treningu.
V zadnjih tednih smo lahko brali o številnih incidentih, v katere so bili ujeti kolesarji zaradi pozornosti, ki so jo prejeli s strani rekreativnih kolesarjev. Padec Jonasa Vingegaarda je sprožil vse skupaj, morda še bolj odmeven pa je bil ‘spor’ Tadeja Pogačarja z nepotrpežljivim navijačem.
Povsem razumljivo si oboževalci želijo nekaj sekund z najboljšim kolesarjem sveta, a na treningih to lahko privede do precej nevarnih situacij. Dodatno lahko posnetki, ki jih naredijo navijači, prikažejo napačno sliko, tako, ki škodi Pogačarju in ekipi.
“Gre se za lovljenje trenutkov in nabiranje ogledov, kar je v teh časih izjemno popularno,” je poteze navijačev na treningih predstavil direktor arabske ekipe Matxin Joxean Fernandez.
“Videl sem situacije, kjer številni rekreativni kolesarji od samega navdušenja začnejo snemati na sredini ceste. Če je kolesar takrat nesramen, ker vidi, da ti nasproti prihaja avtomobil in ti zasedaš nasprotni pas, v javnosti izpade slab tisti, ki je bil nesramen, čeprav je kontekst povsem drugačen.”
“To, kar vidimo, je tisto, kar dojemamo kot pravilno ali napačno. Včasih ne upoštevamo celotnega konteksta situacije,” je še dodal Matxin.
Prav zaradi tega so se v ekipi odločili, da Pogačarja na treningih spremlja motorist, ki vozi v njegovem zavetrju, in skrbi, da rekreativni kolesarji držijo ustrezno razdaljo. To je še posebej pomembno ob skupinskih treningih, kjer lahko skupina hitro postane prevelika, ko se pridruži še nekaj oboževalcev.
“Primer iz zadnjega pripravljalnega tabora v Alicanteju: imeli smo motor, ki je varoval Tadeja, ker vozimo v manjših skupinah. Če imaš skupino 20 kolesarjev, potem te avtomobil ne more prehiteti. Zato vozimo v skupinah po osem, a če se priključijo dodatni kolesarji, skupina postane prevelika,” je pojasnil direktor Emiratov.
“Sedaj smo za Tadeja postavili motor, ki skrbi, da se spoštuje velikost skupine in da avtomobili lahko prehitijo brez nastajanja zastoja,” je dodal.
Za konec je Matxin pozval navijače, naj se postavijo v kožo kolesarjev in skozi njihove oči pogledajo na situacije, v katere so vpleteni.
“Kakor pravijo Italijani, moramo se postavite v čevlje drugega. Moramo biti pripravljeni se opravičiti in biti spoštljivi,” je še dodal.