Kdo so favoriti Dirke po Italiji?

Kolesarski navdušenci smo letos počaščeni z izjemno napolnjenim urnikom dirk. Le dva tedna po koncu Dirke po Franciji in le teden dni po svetovnem prvenstvu se bo začela še druga tritedenska dirka letos – Giro d’Italia. Poglejmo si, kdo so favoriti italijanskega kroga.

Jakob Fuglsang

vir: twitter

Danski kolesar je letošnjo sezono odprl zelo dobro z zmago na Dirki po Andaluziji, nato pa je iz vsem znanih razlogov sledil premor. Po ponovnem zagonu sezone je odlično nastopil na Dirki po Poljski, kjer je končal kot drugi, še mesto višje pa je končal na enodnevnem spomeniku Lombardija.

Zadnja resna priprava pred Dirko po Italiji se ni izšla po njegovih načrtih. Na dirki med Tirenskim in Jadranskim morjem je zasedel šele 14. mesto, a vtis nato popravil na svetovnem prvenstvu, ko si je na zahtevni progi privozil peto mesto.

Danec se na Giro podaja drugič v karieri, v Italiji je debitiral leta 2016 in tedaj končal na 12. mestu. V svoji karieri še ni osvojil nobenega Grand Toura, niti še ni končal na stopničkah. Njegova najboljša uvrstitev je sedmo mesto na Dirki po Franciji leta 2013.

Letos bi to uvrstitev lahko izboljšal, saj spada v najožji krog favoritov za skupno zmago. Fuglsang bo imel ob sebi tudi izredno močno ekipo Astane, ki bo verjetno celo najmočnejša na dirki.

Miguel Angel Lopez

vir: twitter

Kolumbijski zvezdnik je eden redkih kolesarjev, ki se bo po nastopu na Touru podal tudi na Dirko po Italiji. Lopez je v Franciji nastopal dobro, bil do predzadnjega dne v igri za stopničke, a nato slabo odpeljal vožnjo na čas in padel na šesto mesto.

Lopez bo na Giro prišel zelo utrujen, pretekli konec tedna je namreč nastopil tudi na svetovnem prvenstvu, a končal šele kot 41. Pričakovati gre, da bo v Italiji nudil usluge Fuglsangu in bo eden glavnih dančevih pomočnikov v gorah. A če se Dancu kaj zalomi, bo ekipo naprej vodil Lopez.

Simon Yates

vir: twitter

Simon Yates je pred nekaj tedni podaljšal pogodbo z ekipo Mitchelton-Scott, medtem ko se njegov brat po sezoni poslavlja. Simonu tako pripada celotno moštvo, ki ga bo v prihodnjih dveh letih vodil na večini največjih dirk.

Za Yatesa bo to že tretji nastop na Giru, kamor se letos podaja s podporo vseh sedmih moštvenih kolegov. V ekipi ni nobenega šprinterja, ki bi Yatesu kradel pomočnike. Britanec je že dokazal, da zna zmagovati na tritedenskih dirkah, leta 2018 je slavil na Dirki po Španiji.

Yates na Giro prihaja v dobri formi. To je dokazal s svojo sploh prvo zmago na tedenski dirki Tirreno-Adriatico. V močni konkurenci je ugnal številne tekmece, s katerimi se bo boril od sobote dalje. Drugo mesto je na dirki dveh morij pripadlo Geraintu Thomasu, tretji pa je bil Rafal Majka.

Geraint Thomas

vir: twitter

Po prvotnem šoku in razočaranju, ko ga moštvo ni poslalo na Dirko po Franciji, je Thomas vzel zadeve v svoje roke. Močno je stopnjeval svoje treninge in formo dvignil na zavidljiv nivo, s posebno dieto pa je izgubil tudi nekaj odvečnih kilogramov.

Thomas pravi, da pred Tourom zares ni bil v pravi formi in da lahko veliko boljši rezultat doseže v Italiji. Na Giru je že nastopal, a še pred časom, ko je Ineos začel vse svoje moči usmerjati na Tour. Do sedaj je najvišje posegel leta 2012, ko je končal na skromnem 80. mestu.

V Italiji bo Thomas naskakoval svojo drugo zmago na Grand Touru, največji uspeh kariere je dosegel leta 2018, ko je osvojil Dirko po Franciji. V Italiji bo podprt s številnimi dobrimi pomočniki in prav lahko se zgodi, da bomo tudi na italijanskih vzponih spremljali tradicionalni Ineosov vlak.

Steven Kruijswijk

vir: twitter

Tako kot Thomas, je tudi Steven Kruijswijk tik pred zdajci ostal brez nastopa na Touru. A Nizozemec francoske dirke ni izpustil zaradi slabe forme, pač pa zaradi poškodbe, ki jo je staknil na Kriteriju Dauphine.

Kmalu po odločitvi, da ne potuje na Tour, je postalo jasno, da bo Kruijswijk Jumbo-Vismo vodil na Giru. Nizozemec ima z italijanskim krogom še nekaj neporavnanih računov, leta 2016 je bil namreč na dobri poti k zmagi, a nato na spustu z enega izmed prelazov zadel snežno ograjo in se poškodoval. Dirko je vseeno odvozil do konca in zasedel četrto mesto.

Letos Kruijswijk ob sebi ne bo imel prav močne ekipe, večina kolesarjev bo mladih in nadobudnih hribolazcev, ki še iščejo svoje mesto v karavani. A kljub temu bo Kruijswijk lahko nevaren, nobena izmed ekip namreč ne bo tako močna, kot so bile na Touru.

Vincenzo Nibali

vir: twitter

»Morski pes« iz Messine bo glavno italijansko orožje na domačem Grand Touru. Nibali pri 35. letih še naprej dokazuje, da je eden najboljših kolesarjev v gorah in da njegovi dnevi slave še niso mimo. Nibali si je že pred začetkom letošnje sezone Giro postavil kot osrednji cilj in se, za spremembo od lanske sezone, odpovedal nastopu na Dirki po Franciji.

Dvakratni zmagovalec italijanskega kroga bo imel ob sebi dobro ekipo, polno hribolazcev. Glavni pomočnik bo Giulio Ciccone, ki je lani osvojil majico najboljšega v gorah. Poleg Italijana bodo Nibaliju v gorah pomoč nudili še Julien Bernard, Gianluca Brambilla, Pieter Weening in Vincenzev brat Antonio Nibali.

Nibali je generalko za Giro opravil na Tirreno-Adriatico, a tam nekoliko razočaral. Zasedel je šele 19. mesto in mnogi so se vprašali, ali morda Nibali ni pripravljen optimalno. A Italijan slovi kot kolesar, ki zna izjemno dobro tempirati svojo formo, zato ga lahko pričakujemo povsem v vrhu.

Skriti aduti

Poleg zgoraj omenjenih kolesarjev se na Giro podaja tudi nekaj tekmovalcev, ki ne sodijo v sam vrh favoritov, a vseeno lahko presenetijo z dobrim rezultatom, ob pravem sosledju dogodkov pa celo posežejo na sam vrh.

Wilco Kelderman

vir: twitter

Nizozemski kolesar na Giru še zadnjič resno zastopa Sunweb, saj se po sezoni seli v vrste Bore-hansgrohe. Sunweb, ki je kolesarsko javnost navdušil na Touru, bo nekaj podobnega skušal izpeljati še na Giru.

V Italijo nemško moštvo pošilja močno ekipo, na papirju celo močnejšo, kot so jo v Francijo. Glavni mož za skupno razvrstitev bo Kelderman, ob sebi pa bo imel še izjemno močnega Sama Oomena. Nekaj pomoči mu bo na ravnini lahko nudil tudi Michael Matthews, ki pa bo v večini lovil etapne zmage.

Aleksandr Vlasov

vir: twitter

Mladi Rus letos vozi najboljšo sezono svoje kariere. Na svoj račun je že zbral dve zmagi, navdušil pa še z nekaj visokimi uvrstitvami. Skupaj z zgoraj omenjenima Fuglsangom in Lopezom bo Vlasov tvoril izjemno močno ekipo Astane.

Prvotna naloga Vlasova bo zagotovo pomoč Fuglsangu, a morda na kateri izmed etap dobi proste roke in napada etapno zmago. Ob težavah Fuglsanga bi se pri Astani morali odločiti, komu predati kapetanski trak in glede na utrujene noge Lopeza, bi vlogo glavnega moža ekipe prav lahko prevzel Vlasov.

Diego Ulissi

vir: twitter

Ekipa UAE Emirates je z zmago na Dirki po Franciji cilje sezone že izpolnila in jih še nadgradila. V Italijo odhajajo po etapne zmage, na kar kaže tudi delitev ekipe na šprinterski in gorski del. Prvega bo vodil Fernando Gaviria, v gorah pa bo ekipi poveljeval Ulissi.

4Endurance

Italijanski kolesar je v preteklosti že znal dosegati dobre rezultate, nenazadnje je dvakrat slavil na Dirki po Sloveniji. Vseeno Italijana težko pričakujemo na samem vrhu razpredelnice, a kot omenjeno že prej, ob pravem sosledju dogodkov se lahko pojavi tudi tam.

Carl Frederik Hagen

vir: twitter

Norveški kolesar je nase opozoril na lanski Dirki po Španiji, ko je zasedel končno osmo mesto. Čeprav ni najbolj zveneče ime karavane, se Hagen lahko poteguje za najvišja mesta. O njegovi kvaliteti priča tudi podatek, da si ga je v svoji ekipi prihodnje leto zaželel nihče drug kot Chris Froome.

Norvežan bo podprt s solidno ekipo, a vseeno gre pričakovati, da se bo moral za visoko mesto v skupni razvrstitvi v večini boriti sam. Lotto Soudal namreč ni ekipa, ki bi naskakoval skupne zmage etapnih dirk, temu primerna pa je tudi sestava moštva.

Prejšnji članekKoronavirus odnesel Amstel Gold Race
Naslednji članekPeter Sagan dodobra raziskal italijansko kulturo